Çakırlar Mekanik Havalandırma
loading

ÇÖP ŞUT

ÇÖP ŞUT

ÇÖP ŞUT

Çöp şutları uygulama alanlarına bağlı olarak özel çaplandırma ve kapak dizaynı ile kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Çöpün içerdiği zararlı maddeler üzerine ilaç püskürtülerek bertaraf edilmedir. Bu şekilde kötü koku ve sineklerin oluşumunu engelleyerek çevre sağlığı açısından önemli bir rol oynamaktadır; aynı zamanda kapalı sistem olması nedeniyle kötü görüntülere de son vermektedir. Çöp Şutlarında bulunan havalandırma fanı vasıtasıyla ortaya çıkan zararlı gazların ve kötü kokuların kapaklardan odaların içerisine sızmasını engellemek için sürekli olarak taze hava basılmalıdır. Otellerde, hastanelerde, konutlarda, ticaret merkezlerinde, fabrikalarda v.b. yerlerde kullanılmak üzere özel dizayn edilmiştir, bina içinde tek cidarlı ve bina dışında çift cidarlı olmak üzere iki ana tipte üretilmektedir.

Bina dışı uygulamalar;

1-Yapımı tamamlanmış binalarda sistemin bina içinden geçmesi mümkün değilse uygundur.

2-Eski, sağlıksız ve kullanıma uygun olmayan çöp şutlarının yerine yeni sistem yerleştirilmesi mümkün değilse uygundur.


Çöp şutlarının çapları binanın yüksekliği ve atılacak çöpün kapasitesine göre Ø450, Ø500, Ø550, Ø600, veya Ø800 olarak belirlenmektedir.

**çöp şutları 304 kalite paslanmaz çelikten üretilmektedir. Yüksekliğe göre değişik kalınlıklar kullanılır. 304 kalite paslanmaz çelik çöpünün içerdiği neme, asitlere ve alkalilere dayanıklı olmasının yanı sıra; mukavemetinin güçlü ve yüzeyinin fazla olması nedeniyle çöp şutlarında kullanımı kesinlikle tavsiye edilen malzemedir.

**çöp şutları çapa uygun plaka saçtan hazırlanmaktadır. Bu saçlar daha sonra silindirden geçirilerek uygun form verilir. 304 kalite paslanmaz çelik kullanılması halinde silindirden geçmiş saç ucuca getirilerek ; hem sızdırmazlığın sağlanması açısından hem de boru içinin düzgün olması için Argon kaynağı ile vasıflı işçiler tarafından birleştirilir, moblanarak temizlenir. Galvaniz işlemi ise imalattan sonra daldırma ile gerçekleştirilir.

**Kullanım yerlerine göre değişik şekil ve boylarda üretilmektedir. Kapak çift katlıdır ve katlar arası yangın halinde 1 ½ saat dayanabilmesi için kaya yünü ile izole edilmiştir. Kapak modülü içine çöp şutlarındaki içteki akımdan dolayı kapak açıldığında ters basınçla pis hava ve taneciklerin dışarı çıkmaması için iç kapak konmaktadır.

**Çöplerin pis kokusunu dışarı atabilmek için en son kapaklı modülden havaya açılan yere kadar oluşturulan baca sisteminin içinde birde vantilatör sistemi mevcuttur.

**Mikropların oluşmasını engellemek amacıyla temizleme suyunun içine özel bir kapaktan ilaç konur.

**Baca şapkasının üstüne kuş ve böceklerin sistem içine girmelerini önlemek amacıyla böceklik kullanılır.